Selské baroko na jihu Čech

3. listopadu 2008 v 21:11 | vlastní |  >> Architektura

Zechovice je vesnička,která se nachází poblíž města Volyně. Na návsi nás upoutá fronta štítů hospodářských usedlostí tvořená linií jednotně řešených průčelí domů, špýcharů a ozdobných bran. Obytný dům usedlosti z roku 1842 je právě příkladem tvorby selského baroka.Průčelí domu čp. 9 z roku 1866 je důkazem toho, že ve druhé etapě se vliv baroka projevuje dynamicky zvlněnými obrysy a bohatou výzdobou štítů. Do souboru zechovických lidových staveb patří i usedlosti čp.14,16,17,24,a 26 a také kaplička sv. Petra a Pavla z 18. století,opravena ve stylu lidového baroka roku 1852.

Vlachovo Březí - selské baroko tohoto městečka je spojeno s osobností Jakuba Bursy. Od r. 1833po smrti svého otce převzal vedení stavební party a začal přetvářet vzhled okolních vesnic a také Vlachovo Březí. V roce 1984 byla na budově radnice města odhalena tomuto nejslavnějšímu občanovi města, pamětní deska.

bývalá kovárna
pamětní deska


křížová cesta, v pozadí kaple sv. Duchakonec křížové cestydům na náměstí-selský štít

štít zámecké sýpky


sýpka z boční strany


štít usedlosti čp.4


ranně barokní kostel Zvěstování P.Marie


domek čp.312 , kulturní památka s pamětní deskou prof. Matouška-hudebníka a skladatele,zde se také každoročně zahajuje mezinárodní sborový festival hudebního romantismu


/ a tady přebýváme /
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama