Únor 2009

Zajímavé,ale účinné zajištění výběhu slepic proti jestřábům

24. února 2009 v 15:15 | Jiřina |  >> Různé
Kamarádka má zahradu otočenou směrem k lesu, na svahu, a tak draví opeřenci mají pěkný výhled a výběr.Denně nacházela rozklofanou slepici bez jater.Tak se rozhodla udělat tomu konec a sama navrhla řešení.Vzala umělý provázek a za pomoci kamarádů ho natáhla nad plot po celé ploše výběhu.Druhý den sledovala nervozitu útočníků, ale slípky byly všechny.Pokusila jsem se to zdokumentovat,doufám, že je to trochu z fotek poznat.

Návštěva vlachobřezské pálenice

4. února 2009 v 21:54 | Jiřina |  >> Vlachovo Březí


V roce 1999 byla v našem městě postavena moštárna a palírna.

Provoz palírny:

Oprané a rozdrcené ovoce /jablka, hrušky,švestky/ se čerpadly přečerpají do příslušných tanků, ve kterých dochází po dobu 2-4 měsíců ke kvašení. Po této době je kvas nassáván pomocí účinné vývěvy do zásobníku o objemu 400l / na obr. je pod stropem/. Zde se kvas předehřeje na 40 stupňů C a následně odtéká potrubím do níže uloženého varného kotle o stejném objemu. Ve varném kotli se za stálého míchání kvas zahřívá až k bodu varu. Lihové páry potom prochází přes třístupňovou kolonu, kde dojde k oddělení nežádoucích příměsí a vlastního jádra. Koncentrace alkoholu se tak zvýší na 75-80 %.První lehké nežádoucí příměsi odchází přes válec s vodou do samostatného oddílu a čistá frakce po zchlazení je vypouštěna do nerez nádob a přendána do zásobníku v přípravné místnosti, kde se ředí na spotřebitelskou koncentraci t.j. asi 50 %.


....součásti vývěvy

část vývěvy-detail


..... v zásobníku u stropu / 400 l / se kvas zhřívá na 40 stupňů C


....varný kotel, kvas se zhřívá k bodu varu, vpravo je vdět třístupňovou kolonu....chladič,vpravo je vidět lihoměr /skleněný válec/

....vlevo je vidět skleněný válec,kterým odchází nežádoucí první lehké příměsi, vpravo vytékání čisté frakce z chladiče

....provoz palírny je pod odborným dohledemZajímavá a účelná stavba na Libotyňském potoce ve Vlachově Březí

2. února 2009 v 21:46 | Jiřina |  >> Vlachovo Březí
Dne 31.5.1995 došlo ve 22 hod. v důsledku velké bouřky k průtrži mračen s následnou přívalovou vlnou, která způsobila ničivou povodeň v našem městě.Uvádím pár snímků pořízených na místě zkázy.

na obrázku je vidět do jaké výše vystoupila hladina vody v místnosti......................takhle to vypadalo u obou můstků přes potok / i spodní obrázek/
vyplavený dvůr včetně stodoly


Aby v budoucnu již nedocházelo vlivem prudkých dešťů k ničivým záplavám,byla v lesním úseku nad koupalištěm vybudovaná přímo na Libotyňském potoce, zajímavá kamenná přehrážka s přepadovými otvory. Ikdyž v následném období docházelo k přívalovým dešťům,uvedená stavba stačila zatím vodu zadržet.

.......kamenná přehrážka na Libotyňském potoce,vlevo cesta k lesní studánce s pitnou vodou


za normálních okolností protéká voda jenom spodním otvorem


krátce po průtrži mračen, voda odtéká všemi otvory, k ničivému vylití vody z potoka do okolí nedošlo